ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

אלכסנדרופולי

אלכסנדרופולי היא עיר ביוון ועיר הבירה של היחידה האזורית של אברוס. נכון לשנת 2010 מתגוררים באלכסנדרופולי כ-66 אלף תושבים. העיר נמצאת 14.5 מערבית לדלתא של נהר המריצה, 40 ק"מ מהגבול עם טורקיה ובמרחק של 380 ק"מ מסלוניקי. אלכסנדרופולי מוקפת בכפרי דייגים וחופי ים המהווים מוקד תיירותי. בעיר ישנה אוניברסיטה אחת ורשת של בתי ספר ציבוריים. 

ההיסטוריה של אלכסנדרופולי

באזורה של אלכסנדרופולי התגלו שרידים של התיישבות פזורה המתוארכים לתקופה הנאוליתית באלף החמישי לפני הספירה ואף שרידים נוספים המתוארכים לתקופת הברונזה באלף השנייה לפני הספירה. בנוסף לאלו, התגלו במקום שרידים של ישובים מתקופת האימפריה הרומית והאימפריה הביזנטית.

אלכסנדרופולי התפתחה מתוך כפר דייגים שהיה בעל מאפיינים עירוניים במאה ה-19. מהנדסים מטעם האימפריה העות'מנית עמלו בבנייה של מסילת רכבת מאיסטנבול למקדוניה אשר עברה דרך העיר דידימוטיכו ובקרבה לאלכסנדרופולי, כששמה הטורקי היה באותו עת דדאגאץ'.

בזמן המלחמה העות'מנית-רוסית נכבשה אלכסנדרופולי על ידי הכוחות רוסיים, כשקציני הצבא הרוסי החלו לפעול לעיור של המקום תוך תכנון אורבני מסודר על בסיס סגנון עיור אירופאי ובו רחובות רחבים וזאת בניגוד לארכיטקטורה של העות'מנים. למול העובדה שבתום הלחימה העיר הושבה לטורקים היה מדובר בתהליך בלתי הפיך.

בזמן מלחמת הבלקן הראשונה הפכה אלכסנדרופולי לעיר של ממש, שבה מרכז מסחרי שמרב פעילותו געשה בתחנת הרכבת והנמל. בנובמבר 1912 העיר נכבשה על ידי הצבא הבולגרי שקיבל סיוע מהצי היווני. במלחמת בלקן השנייה הפכו הבולגרים והיוונים ליריבים, כשביולי 1913 העיר נכבשה על ידי היוונים. במסגרת הסכם בוקרשט סוכם שהעיר תעבור לשליטה של הבולגרים יחד עם כל מערב תראקיה.

לאחר תבוסתם של הבולגרים במלחמת העולם הראשונה נחתם חוזה ניי ובמסגרתו שבה העיר ליוונים במאי 1920, כשהבולגרים זוכים עדיין לעשות שימוש בנמל העיר. עת מלחמת יוון-טורקיה הפכה אלכסנרופולי והסביבה הקרובה בה לאזור קרבות, כשהיא מצליחה להישאר בידי היוונים בתום הקרבות.

במלחמת העולם השנייה הבולגרים תמכו בגרמנים וקיבלו מהם להחזיק בחבל תארקיה שכלל כמובן את העיר עצמה. העיר הייתה בשליטה בולגרית ממאי 1941 ועד ספטמבר 1944. תקופה בה סבלה העיר מנזקים רבים ומצמצום משמעותי במספר התושבים.

לאחר תום מלחמת האזרחים ביוון עברה העיר תנופת פיתוח והפכה למוקד לתיירות ומסחר, כשהיא מתחברת לערים אחרות ברחבי יוון בעזרת מסילות הרכבת.

הקהילה היהודית באלכסנדרופולי

בעיר חיה קהילה יהודית ספרדית שמנתה עם פרוץ מלחמת העולם השנייה כ-165 נפשות.

במרץ 1943 נערכה אקציה בכל תראקיה על ידי כוחות בולגרים שעצרו כ-42 יהודים מהעיר, העבירו אותם לבולגריה וריכזו אותם במחסני טבק בבלגואבגרד ודופניצה. אותם יהודים הוכו על ידי חיילים בולגרים, רכושם נלקח מהם ואחרי שבועיים הם הועברו לרכבות משא פתוחות לעיר לום. בנמל של לום הם הועלו למעבורת לכיוון וינה ומשם הועברו לרכבות משא לעיר קטוביץ ובהמשך לטרבלינקה. אף אחד מאותם מגורשים לא ניצל. שאר היהודים בעיר ברחו לשטח שהיה תחת שליטת האיטלקים שחלקם מהם גורש בהמשך למחנות השמדה.

בתחילת שנות ה-2000 אין תיעוד להתגוררות של יהודים בעיר.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא