ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

חלקידיקי

חלקידיקי הינו חצי אי בצפון יוון ששטחו הכולל הינו 2,918 קמ"ר. האי שוכן מזרחית לסלוניקי כשחלק מהעיר נמצא על חצי האי. מבחינה מנהלית רוב שטחו של חצי האי שייך ליחידה האזורית חלקידיקי שהיא חלק ממחוז מרכז מקדוניה. החלק הדרום מזרחי של חצי האי שייך למדינה האוטונומית הנזירית של הר אתוס ששטח זה הינו 335 קמ"ר.

גאוגרפיה של חלקידיקי

חלקידיקי נפרדת ממקדוניה באמצעות מצר יבשה שבו גם שני אגמים. חצי האי בולט לתוך חלקו הצפון מערבי של הים האגאי. בצד המזרחי גובל חצי האי עם מפרץ סטרימונאס ובחלק המערבי עם מפרץ התרמאי.

חצי האי חלקידיקי נראה ממעוף הציפור כצורה של אגרוף, כשצורה זו מהווה את חלקו המרכזי של חצי האי ולו גם שלושה חציי איים משניים הנראים כשלוחות לתוך הים האגאי. שלושת חצאי האיים המשניים הם אתוס במזרח, סיתוניה באמצע וקסנדרה במערב.

בין סיתוניה לקסנדרה ישנו את מפרץ הטוריני ובין סיתוניה לאתוס – מפרץ סינגיטיקוס.

חלקו המרכזי של חצי האי חלקידיקי הוא הררי, כשמישור נרחב משתרע בצד המערבי והוא משמש את המקוממים לגידולי חקלאות. במרכז האזור מתנשא לגובה הר חולומונטס המגיע לגובה של 1,165 מטרים.

הגעה לחלקידיקי

ניתן להגיע לחצי האי חלקידיקי מנמל התעופה של סלוניקי בנסיעה באמצעות תחבורה ציבורית או בהשכרת רכב בשדה התעופה. ההגעה למרכז חצי האי מסלוניקי אורכת כשעתיים.

ניתן להגיע לחצי האי חלקידיקי מנמל התעופה של סלוניקי בנסיעה באמצעות תחבורה ציבורית או בהשכרת רכב בשדה התעופה. ההגעה למרכז חצי האי מסלוניקי אורכת כשעתיים.

חצי האי אתוס

מהווה, כאמור, את הזרוע המזרחית והוא עומד תחת מעמד של מדינה נזירית אוטונומית. אורכה של אתוס הוא 60 ק"מ כשרחובו נע בין 7-12 ק"מ. שטח אתוס הוא 390 קמ"ר.

בקצה הדרומי של אתוס נמצא הר אתוס המתנשא לגובה של 2,033 מטרים. מורדותיו של הר אתוס יורדים אל הים האגאי משלושת כיווניו. בצד הצפוני משתפל הר אתוס באופן הדרגתי לאורך חצי האי אתוס. בקצה הדרומי של חצי האי אתוס נמצאים שני כפים – פינס המערבי וטימיו פרודרוס המזרחי. הים באזור שני הכפים נחשב למסוכן לשייט. חלקו הצפון מערבי של חצי האי אתוס משתרע על שטח של 55 קמ"ר והוא אינו נחשב לחלק מהמדינה הנזירית אלא שייך לחלק מהיחידה האזורית של חלקידיקי.

בחצי נאי אתוס קיימים כ-21 מנזרים הבנויים על צלע הר. ניתן להגיע ולסייר במנזרים לאחר קבלת אישורים מרשויות הדת במקום. המנזרים המומלצים כוללים את מוני דוכיאריו, מוני אגיו פאנדלימוס, מוני זוגראפו, מוני דיוניסיו ומוני סימונוס פטראס. תיירים רבים המגיעים לחצי האי אתוס בוחרים לקחת סירה היוצאת מהכפר אוראנופולי ("עיר השמיים" ביוונית). השייט מאפשר לתיירים להתרשם מחלק נרחב של המנזרים מכיוון הים.

חצי האי סיתוניה

גבוה והררי ברובו. חופי הים בו תלולים והפסגה של הר דגרודליס שנמצא בו מגיעה לגובה של 800 מטרים.

בסיתוניה תוכלו למצוא כפרי נופש ואפשרויות טיול. חצי האי קל ונגיש והוא מוקף בכביש טבעתי. ככל שתדרימו יותר לחצי האי כך יתמעטו אפשרויות אתרי הנופש בו. חלק מכפרי הנופש כוללים כפרי דייגים וחופים מרהיבים שביניהם בולטים חוף קאלגוריה וחוף אגומנדרה.

Wonderful beach at Aegean sea on Sithonia, Halkidiki penisula, Greece
Wonderful beach at Aegean sea on Sithonia, Halkidiki penisula, Greece

חצי האי קסנדרה

הוא השטוח מבין שלושת חצאי האיי המשניים, כשהחלק הדרומי שלו משופע בגבעות שמגיעות בשיאן לגובה של 400 מטרים.

רובם של התיירים מישראל מכירים את חצי האי קסנדרה המוכר כאחד מאתרי הנופש בחלקידיקי. רצועות החוף המזרחיות של חצי האי כוללות חופי ים ובתי מלון אליהם מגיעים תיירים רבים ממזרח אירופה הזוכים לחבילות נופש זולות לעומת מקומות אחרים ביוון. לצד חופי הים ובתי המלון, תמצאו בחצי האי את כלל השירותים הכוללים מסעדות, חנויות ועוד. בצד המערבי של חצי האי תוכלו ליהנות מחיי לילה עשירים הכוללים ברים ומועדונים.

Rocky coastline and a beautiful clear water at Halkidiki Kassandra peninsula
Rocky coastline and a beautiful clear water at Halkidiki Kassandra peninsula

חוף קוביאו

חוף קוביאו (Koviou) הינו חוף חולי עם מי טורקיז שעמוס תיירים בעונת הקיץ. ניתן ליהנות מהחוף גם בחודשים מחוץ לעונת הקיץ כשהוא שקט יותר.

Aerial view of Koviou beach in Halkidiki, Greece
Aerial view of Koviou beach in Halkidiki, Greece

הר אתוס

הר אתוס נמצא בחלק הדרומי של חצי האי אתוס והוא מהווה יחד מרכזי למטיילים ומטפסי הרים ביוון ואירופה. על מנת לטפס על ההר יש לקבל אישור כניסה לאזור המנזרים של אתוס ועל כן יש להיערך לאישור מספר שבועות לפני הגעתכם למקום. חלק מהמבקרים ומטפסי ההרים מגיעים לאזור ההר באמצעות שייט.

Cross at sunset on Mount Athos, Greece
Cross at sunset on Mount Athos, Greece
רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא