ה' 17 מרץ' 2022

זגוריה

זגוריה הינו חבל ארץ בהרי פינדוס בצפון מערב יוון סמוך לגבול של יוון עם אלבניה. שטח חבל הארץ הינו 1,000 קמ"ר ובו מתגוררים כ-4,000 תושבים המפוזרים ב-45 כפרים. העיר הקרובה ביותר לזגוריה היא יואנינה. 

פירוש השם "זגוריה" הוא "מעבר להרים". שם זה מעיד עי ייחודו של החבל ובו טבע פראי הכולל גם הרים מושלגים ונהרות שוצפים בחודשי החורף. בחבל תמצאו יערות עצי מחט שבהם חיים זאבים, דובים ובעלי חיים אחרים הנמצאים בסכנת הכחדה. את הנחלים בחבל חוצים גשרי גנון מקושטים שמקרום מתקופת השלטון בעות'מני. 

הכפרים בחבל שומרים עד היום על צביונם העתיק כשחלק ניכר מהמבנים עשויים אבנים לא מסותתות. גגות הבתים בנויים רעפים מאבני צפחה. בידוד החבל ברמה הגאוגרפית אפשרה לתושבים בחבל לשמור על אוטונומיה מסוימת גם בשנים בהם שלטו הטורקים ביוון.

שיפור התשתיות בחבל ובהגעה אליו הביא לכך שיותר תיירים מגיעים לאזור. 

 

 

הגעה לכפרי זגוריה

ההגעה לכפרים הפכה קלה עם הקמת האוטוסטרדה שהוקמה מאתונה ליואנינה ותאפשר לכם להגיע בתוך חמש שעות נסיעה לאזור. ניתן להגיע לכפרים גם דרך סלוניקי דרך אוטוסטרדת אגנטיה כשנסיעה זו אורכת כשלוש וחצי שעות. 

 

 

לאלו המעדיפים להגיע בצורה נוחה ומהירה יותר קיימות טיסות היוצאות לאזור מאתונה.

התניידות באזור זגוריה

היכולת לארגן טיול באזור באמצעות תחבורה ציבורית קשה עד בלתי אפשרי. ההמלצה היא להגיע לאזור באמצעות רכב שכור שיאפשר לכם להגיע למקומות ונקודות אליהם לא מגיעים קווי התחבורה הציבורית ביוון. פסטיבל מוזיקה יוונית באפירוס

בכל חודש נובמבר נערכים בחלקה הצפוני של יוון פסטיבלים הכוללים הופעות של הרכבי מוסיקה שונים בכפרים של זגוריה. לתיירים המגיעים בתקופה זו ליוון שווה לבדוק אודות לוחות הזמנים של הפסטיבל, הן בכפרים עצמם ובאזורים נוספים בצפון יוון. 
נהר הוידומאטיס

נהר הוידומאטיס נחשב לאחד מהנהרות הצלולים בכל יבשת אירופה ומקורו במעיינות הוידומאטיס שבסיסו בקניון ויקוס. ההגעה למקום נעשית מהכפר אריסטי לכיוון הכפר פפיגו. מסלול ההליכה במקום מתחיל מהחניון כשבהמשך תזכו להגיע לתצפית פלאוגריפו. מסלול ההליכה נחשב לקל ומתאים למשפחות. 
קניון ויקוס

קניון ויקוס הוא קניון הסלע הצר והעמוק ביותר בעולם. הקניון חוצה את כפרי זגוריה מדרום לצפון. בקניון ישנן ארבע נקודות תצפית. נקודת התצפית הראשית הינה נקות תצפית הצפון מערבית והיא נמצאת בכפר ויקוס. ההגעה לתצפית נעשית מתוך הכפר עצמו. 
גבי המים של רוגובו

מסלול טיול זה כולל סלעי צפחה מרהיבים ומי טורקיז צלולים לאורך מסלול הטיול. גבי המים של רוגבו נמצאים בין הכפר פפיגו לכפר מיקרו פפיגו. הערוץ ממשיך עד למפל חבוי כשההמלצה היא לא להמשיך מעבר לאותו מפל. מסלול ההליכה נחשב לקל, אורכו כ-20 דקות כשחלקו האחרון יש ויכול להיות מורכב ומאתגר עבור מבוגרים. 
גשר קלידוניה

גשר האבן המרהיב חוצה את נהר הוידומאטיס כשלצידו שני מפלים. ניתן להגיע לגשר בהליכה במסלול "דור הקרח" כשהדרך הקלה יותר היא בנסיעה מהכפר אריסטי לכיוון יואנינה. 
איליוחורי

ההגעה לכפר איליוחורי מביאה אליו תיירים עבור מסלולי ההליכה למפלי מים ובריכות מי הטורקיז שיש בסמוך לכפר. במסלולים אלו תוכלו ליהנות מזרימת מים לאורך כל ימות השנה.
אגם הדרקון

האגם נמצא על רכס הרי טימפי ובו תמצאו לטאות דמויי דרקונים החיות בו. בחודשי החורף אגם הדרקון קפוא. מסלול ההליכה המוביל לאגם מתחיל מהחלק העליון של הכפר מיקרו פפיגו. רוב המטיילים לאגם משלבים בו לינה בשטח. לאלו המצויים בכושר טוב ניתן לסיים את המסלול והחזרה לכפר ביום אחד. 
יער האבנים

מדובר על יער אבני צפחה הנמצא לאורך הכביש בין מונודנדרי לתצפית אוקסיה. ככל שתתקרבו בנסיעה לעבר התצפית תוכלו להבחין בסלעי הצפחה שיחליפו את נוף העצים מתחילת הדרך. 
תצפית אוקסיה

תצפית הנמצאת בצוק שגובהו 1,400 מטרים בחלקו הדרומי של קניון ויקוס. מדובר על התצפית הגבוהה ביותר של הקניון. יש להיזהר ומומלץ אף להימנע להמשיך בשביל אחר התצפית. לא מעט מטיילים בעבר מצאו שם את מותם. 
ולאס ספרינגס

אזור מעיינות צלולים שנחשב לאזור פחות מוכר בזגוריה אך בהחלט שווה ביקור. 
מעיינות הוידומאטיס

מעיינות הוידומאטיס שמהן בעצם מתחיל נהר הוידומאטיס כוללות מי טורקיז הבוקעים מהאדמה בטמפרטורה של שלוש מעלות צלזיוס בלבד. ההגעה למעיינות נעשית דרך כפר ויקוס. 
המדרגות של ורדטו

מדובר עם גרם מדרגות עתיק המחבר את כפרי זגוריה. מסלול הטיול במדרגות נחשב לקל עד בינוני והוא תלוי כמובן במרחק אותו תבחרו לעשות. 
תצפית באלוי

תצפית המגיעה לגובה של 1,350 מטרים. התצפית כוללת מסלול הליכה בדופן הצפונית של ויקוס. מדובר על מסלול הליכה מסומן ונוח של חצי שעה ובו חשוב לקחת בחשבון שנושבת רוח חזקה. 
גשר קוקוריס

מדובר על גשר מאבן שהוא חלק ממסלול הליכה לכפר קיפי. בחודשי אפריל – יולי ישנם מים צלולים בנחל שמתחת לגשר ובו השתקפות של הגשר.
פפיגו

פפיגו הוא מהכפרים המפורסמים באזור. הכפר נמצא בסוף כביש הנחש המתחיל מנהר הוידומאטיס ומסתיים לצד מצוקי רכס טימפי. הכפר היה הראשון להתפרסם בזגוריה עוד בשנות ה-80 והוא גם מהווה בסיס ללינה עבור תיירים רבים המגיעים לאזור. 
אריסטי

כפר נהדר כבסיס לתיירים המגיעים לטייל באזור. מהכפר ישנו נוף מרהיב של עמק ויקוס האוס שהוא פארק לאומי שמור. הכפר ממוקם בצורה נוחה ברמה הלוגיסטית וממנו ניתן להגיע בקלות למערב ומרכז זגוריה. 
נהר וקניון האוס

קניון האוס הוא הקניון השני הצר והעמוק בעולם. בקניון נהר שוצף ומפלי מים. הקניון מהווה את הגבול הצפוני עם כפרי זגוריה כשמעברו השני מצוי הגבול עם אלבניה. ההגעה לקניון נעשית באמצעות נהיגה לכיוון העיר קוניצה. 
ראפטינג על הוידומאטיס

הראפטינג מתאים לכל המשפחה כשיש להירשם ולתאם החוויה מראש ולכל הפחות חודש לפני בחודשים יולי עד ספטמבר. הראפטינג מתחיל מהגשר שעל הוידומאטיס ומסתיים בגשר קלידוניה והוא אורך כשעתיים. 
קניונינג

הקניוניג הינו מסלול חבלים מתוך מפלי מים כשפעילות זו מתקיימת באזור במספר מוקדים בהם רמות קושי שונות. קניונינג ניתן למצוא בחלק התחתון של גבי המים של רוגבו כשגם פעילות זו יש לתאם ולהירשם מראש. 
דילופו

כפר יווני אותנטי ששמר לאורך השנים על צביונו. בכפר ההררי סמטאות בהן ניתן לטייל והוא נחשב לשקט ובו סך הכל שני מלונות קטנים, בית קפה מסעדה אחד ופסטורליה בכמויות. לתיירים השואפים לחופשה מנותקת ומרחוקת מומלץ להשתכן בכפר זה. 
אגם הלילות השחורות

אגם הנמצא בלב יער ובו לילות שחורות נדירות. האגם מצוי על הדרך בין כפר קיפי לבין אגם האוס בחלק המזרחי של זגוריה. לצד הטיול באגם ניתן לשלב גם טיול בכפר בוסה. 
מסלול דור הקרח

מדובר על מסלול הליכה לאורך נהר הוידומאטיס. המסלול מתחיל כ-200 מטרים מגשר הוידומאטיס ומסתיים בגשר קלידוניה. 
חצייה של קניון ויקוס

חצייה רגלית לאורך תשעה ק"מ ממונודנדרי ועד כפר ויקוס. מדובר על מסלול בדרגת קושי בינונית שבחלקו טיפוס ממעיינות הוידומאטיס עד לכפר ויקוס בסוף המסלול. לאלו החוששים לעשות המסלול לבדם ניתן לשכור מדריך מקומי שילווה אתכם. 
קפסובו וצפלובו

שני הכפרים נמצאים על הרכס הדרום מזרחי של כפרי זגרויה. קפסובו נמצא במרחק 25 דקות נסיעה מהכפר קיפי כשהדרך לצפלובו ארוכה יותר אך שווה את הטרחה. 
קנלה וגרפילו

מדובר במסעדת שף בכפר ויטצה בעלת שם בינלאומי המתמחה במנות עם פטריות. השף במסעדה הוא ואיליס המוכר בכל יוון בכל הנוגע למנות עם פטריות. 
זיסיס

טברנה יוונית בכפר אריסטי. לצד הטברנה קיים מלון. בטברנה אוכל יווני שמכינה השפית גאורגיה שהיא גם בעלת המקום. 
אן אריסטי

טברנה ייחודית בכיכר הכפר אריסטי ובה מנות קבב וחצילים מהמפורסמים בכל יוון. את הטברנה מנהלים ליאנה ופנדליס ובה סלטים טריים, ממולאים, צלעות כבש וטירופיטה (מקביל למאפה בורקס עם גבינה ותרד) 
ויקוס

הכפר נמצא בחלק הצפוני של קניון ויקוס וממנו מתחילם מספר מסלולי הליכה שווים. בכפר אין מקומות ללינה אך הוא מושך אליו תיירים רבים גם בגלל התצפיות המרהיבות בו. 
אנו פדינה

הכפר מגוון בטברנות ומלונות בויק ומהווה בסיס נהדר לטיולים בכל האזור. הכפר קרוב לכביש המחבר את התיירים בו למערב ומרכז זגוריה ובו תמצאו בתי קפה ומסעדות שמתאימים גם לבילוי בערבים ובלילות. 
יואנינה

העיר היא המקור לחיי לילה בכל זגוריה. בעיר מבחר של בתי קפה, ברים, מסעדות, חנויות, שייט באגם. בעיר חלק עתיק ואחד מודרני והיא בהחלט שווה ביקור של חצי יום. לינה בעיר מומלצת במלון "לייק ספיריט". 
מערת הנטיפים פראמה

מערת הנטיפים פראמה היא מהמפורסמות והמוכרות באירופה. המערה נמצאת בדרום זגוריה והיא יעד חובה לחובבי מערות וטבע. ההגעה למערה נעשית בנסיעה לכפר פראמה כשמתוך הכפר קיים שילוט שמאפשר הגעה קלה אליה. 
הוט דוג ריבר

פעילות של שייט בקאנו על נהר הוידומאטיס היא פעילות שלא תרצו לפספס. כאן חשוב לשריין מקום מראש. לצד הקאנו ניתן גם לעלות על שייט בסירות דמויות נקניקיות אשר מתהפכות ומרטיבות אתכם. חוויה השמורה לאמיצים מבינכם. 
טיול ג'יפים לואליה קאלדה

טיול הג'יפים מתקיים בעמק החם במזרח זגוריה. העמק נמצא צפונית לכפר מצובו ודרומית להר ואסיליצה. בעמק אין אפשרות לנהיגה ברכבים פרטיים רגילים אלא רק של ג'יפים עם 4X4. בעמק תמצאו נהר, מעיינות, עצי מחט ודובים. 
וובוסה

בכפר המקסים תמצאו נהר שוצף והוא נמצא על הגבול בין מחוז זגרויה למחוז גרבנה. לרוב מגיעים לכפר וובוסה תיירים שהגיעו לטייל באזור ביון ארבעה לחמישה ימים לפחות. 
הדרך מקוניצה לואסילצה

הדרך בין שתי הנקודות הינה הררית ומרהיבה ויכולה להיות חוויה למי שמגדירים עצמם כחולי הגה. הדרך הפתלתלה עוברת במספר כפרים, על גבי גשרים ובתוך יערות. מסלול הנסיעה לוקח יום שלם ובו ניתן לשלב חניית לילה. 
רכיבת סוסים ברכס הר טימפי

פעילות המיועדת לכל המשפחה הכוללת מספר מיקומים בין כפרי זגוריה. את הרכיבה יש לתאם מראש. הרכיבה נעשית על הרכס הגבוה ביותר בזגוריה. 
רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות

בנושא

דילוג לתוכן