ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

פיליון | Pelion | Πήλιο

פיליון הינו אזור הררי בחבל מגנסיה הנמצא בדרום מזרח מחוז תסליה שבמרכז יוון. האזור מרוחק כ-350 ק"מ מאתונה והוא יוצר מעין חצי אי בין הים האגאי למפרץ פגסטיק. הכניסה לאזור עוברת דרך העיר וולוס.

אזור פיליון כולל יערות של עצי אלון, מייפל וערמון. במקום ישנם מצוקים הנפולים בחדות לכיוון הים, כשיא הגובה שנרשם באזור הוא 1,610 מטרים. היערות נפגעו בדלקה רחבה ב-2007.

רוב הכפרים בהרי פיליון נוסדו סביב המאה ה-13 על ידי תושבים יוונים שברחו מהשלטון הטורקי שדרש מהם תשלומי מס גבוהים. היוונים כבשו את האזור בחזרה ב-1881 תוך עזרה של כוחות בריטים והוא נשאר מבודד עד שנות ה-50. לאחר מכן החלו לחבר הכפרים באזור למערכת החשמל ונסללו כבישים עבור הגעה של רכבים.

בפיליון המודרנית ישנם כ-24 כפרים המשמרים בנייה מסורתית המבוססת על אבן, חמר וגגות ציפחה. האזור זוכה לכמות רבה של תיירים המגיעים למקום בעבור מסלולי הטיול בו, הכפרים השלווים וחופי הים. בחורף נהנים התיירים מאתרי סקי.

בין הכפרים המתוירים בפילון ניתן לציין את מקרניציה, פורטריה, זגורה, חורפטו, צנגרדה, ויטסה ומילייס. הכבישים באזור תלולים ומפותלים בשל הטופוגרפיה ההררית ולמרות המרחק האווירי הקצר בין הכפרים, הנסיעה מכפר לכפר ארוכה משנדמה. באזור לא קיימים מלונות רחבים אלא בעיקר אכסניות קטנות המכונות Domatia. בקרבת חופי פיליון ניתן למצוא מספר איים קטנים אליהם ניתן להגיע בהפלגה קצרה.

המשקה הנפוץ באזור הוא הציפורו.

על פי המיתולוגיה היוונית הרי פיליון היו משכנם של הקנטאורים – יצורים להם פלג גוף עליון של אדם ופלג גוף תחתון של סוס, כשבראש הקנטאור היה כיירון.

כיצד ניתן להגיע לפיליון?

מתי כדאי לנפוש בפיליון?

הביקור במקום אידיאלי ברוב ימות השנה ובעיקר בחודשים אפריל-אוקטובר. בעונת החורף בחלק מהימים יורד שלג באזור. לאלו המגיעים לאזור עבור טיולים רגליים חשוב להירשם לחלק מהמסלולים מראש.

שילוב פיליון במסלול טיול ביוון

רבים הבוחרים לטייל בצפון יוון כוללים במסלולם את פיריון תוך ביקור בשמורת הטבע הר האולימפוס המצויה במרחק של שעתיים נסיעה ממערב פיליון. שילובים נוספים, ובהם ביקור בפיליון, כוללים עצירות גם במטאורה, אגם פלסטירה ולאיים סקיאטוס, סקופולוס ואלוניסוס.

צפון מזרח פיליון

אזור צפון מזרח פיליון נחשב לאטרקטיבי בכל הנוגע לטיולים וביקור בחופי ים. מדובר על החלק המרוחק יותר מהעיר וולוס שבפתח האזור. באזור זה תוכלו ליהנות ולבקר בחוף מילופוטאמוס, בכפר דאמוחארי, זגורה, חורפטו, חוף אגיה סרנדה, צגארדה, חוף פאפה נרו ועוד.

אפשרויות לינה באזור ניתן למצוא בזגורה, חורפטו, מורסי ואגיוס יואניס.

מערב ומרכז פיליון ומפרץ פאגאסטיקוס

באזור זה תוכלו ליהנות מאווירה מקומית. אזור זה כוללת את רצועת החוף הפנימית הנמתחת בין וולוס לטריקרי ובתוכה מספר כפרים המשקיפים על מפרץ פגאסטיקוס. באזור מגוון רחב של טברנות, סירות דייגים, כפרים ציוריים ונוף מרהיב עין של המפרץ.

אזור זה יותר קל להגעה, כשהישובים המומלצים ללינה כוללים את קאטו גדזאה, אפיסוס וקאלמוס.

צאגאראדה

בכפר צאגאראדה נמצא עץ דולב עתיק והגדול ביוון שיש וטוענים שגילו מעל 1,500 שנים. ביקור בכפר יוביל אתכם אף לכנסייה קטנה כשמהמדרגות בכיכר הכפר ניתן להגיע למעיין.

דאמוחארי

הכפר דאמוחארי נמצא על מפרץ קטן ובו מי טורקיז בחלקו המזרחי של פיליון. בכפר צולמו סצנות לסרט "מאמה מיה". הטברנות בכפר משקיפות על נמל הדייגים ובו גם התיירים יכולים ליהנות משייט קיאקים.

פקיסטרה, פפה נרה והסביבה

מתחת לכפר מצאגאראדה ניתן ליהנות מהכפרים היושבים על קו המים. בהם חבויים מפרצים תכולים וחולות לבנים. בחלק מהחופים הגישה אפשרית על רכב ובחלקם הליכה של מספר דקות.

חורפטו

חורפטו הינה עיירת חוף מרכזית בפיליון ובה רצועת חוף ארוכה. מחורפטו ניתן לראות בימים בהירים את האיים סקיאטוס, סקופולוס ואלוניסוס. לאורך הצירים ההרריים בחורפטו ניתן לעצור במספר מעיינות.

 

מקריניציה ופוראטריה

שני הכפרים ממוקמים במעלה ההר והם קרובים לוולוס. הכפרים צופים על העיר ועל מפרץ פגסטיקוס. לתיירים במקום מומלץ לטייל בסמטאות וברחוב הראשי בו מספר חנויות, טברנות וכנסיות.

מילופוטאמוס

מילופוטאמוס נחשב לאחד מהחופים המרהיבים בכל יוון. ניתן להגיע לחוף ברכב כשבחוף מגרש חנייה מסודר שממנו ניתן להגיע לקו המים באמצעות מדרגות תלולות.

חוף מילופוטאמוס מורכב משני חופים המופרדים באמצעות סלע ובו פתח מעבר. המים בחופים צלולים, מראה החול והאבנים צבעוני ובמקום ישנו גם בית קפה.

אגיה סאראנדה

חוף נוסף ששווה ביקור ובו גם מלונות קטנים על קו החוף.

נסיעה ברכבת הקיטור של פיליון

אטרקציה ייחודית לאזור כוללת נסיעה ברכבת קריטור קטנה. חוויה המומלצצת לטיול משפחות. הרכבת חוצה בין הרים כשהנוסעים נהנים משלל הנופים של האזור.

אנו לחוניה

הכפר נמצא על כביש PB כשלצידו מפעל שמן זית ותחנת דלק. תיירים העוצרים במקום זוכים לשמוע את סיפור חסיד אומות העולם שהציל יהודים במלחמת העולם השנייה כשבבעלותו תחנת הדלק ובית הבד.

טריקרי

כפר הדייגים ממוקם בחלק הדרומי של פיליון. הדרך אליו כוללת נופים של מפרץ פאסטיקוס ומספר מפרצונים. מטריקרי ניתן להפליג לאי קטן סמוך שלו אותו השם.

ניקי

הניקי היא טברנה יוונית, וגם שמה של בעלת המקום, המתמחה באוכל מקומי. הטברנה נמצאת בחלק הצפוני של כפר זגורה על הכביש הראשי. בין היתר כולל התפריט מנות של פרחי קישואים ממולאים, קדרת בשר לבן, סלט יווני עם אצות ים בתחמיץ, רטטוי, כדורי קישוא ממולאים בגבינת פטה, עלי גפן ממולאים באורז ועוד.

אלקס

מסעדת אלקס נמצאת בכפר צאגאראדה והיא במרחק של חמש דקות הליכה מעץ הדולב. במסעדה תיהנו מאוכל מוקפד ואיכותי בדמות עוף בלימון, בשר ברוטב אדום, מנות ים ועוד. חלק ממקומות הישיבה נמצאים בחוץ מתחת לסוכת עלי גפן.

קוסטס

מסעדת קוסטס נמצאת בפאתי הכפר מלקי. מדובר על טברנת דגים ובה תפריט של דגים על בסיס הדייג במקום.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא