ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

כריסופולי

כריסופולי הינה עיר בצפון מזרח יוון כחלק ממחוז מזרח מקדוניה ותראקיה. העיר שוכנת כ-25 ק"מ מקוואלה וקסנתי ועשר ק"מ מנמל התעופה הבינלאומי "אלכסנדר הגדול".

ב-2011 חיו בעיר כ-16 אלף תושבים. 40% מהתושבים באותה עת הם יוונים פונטים, כשהם בעצם נוודים סרקטסאנים שהגיעו לאזור האי כפליטים מאסיה הקטנה ומתראקיה.

ההיסטוריה של כריסופולי

בשנת 1375 נכבש אזור העיר על ידי האימפריה העות'מנית בראשות הסולטן מוראט הראשון. במאה ה-17 הוקם באזור כפר בשם "סארי סאבאן" שעתיד להפוך העיר כריסטופולי המוכרת לנו כיום.

במלחמת הבלקן הראשונה נכבשה העיר על ידי צבא ממלכת בולגריה ובמלחמת הבלקן השנייה, ביולי 1913, נכבשה העיר על ידי ממלכת יוון.

עם תחילת מלחמת העולם השנייה הצטרפו הבולגרים למדינות הציר. באפריל 1941 פלשו הגרמנים ליוון דרך בולגריה וממלכת יוגוסלביה ומסרו את שטח העיר, שטחי תראקיה המערבית ומקדוניה המזרחית לידיהם של הבולגרים. באוקטובר 1944 הוחזרה כריסטופולי לחזקתם של היוונים וב-1946 הוכרה כרשות מקומית.

כלכלת כריסטופולי

תחת האימפריה העות'מנית שימשה כריסטופולי תחנת מעבר לסוחרים ובה אף היה חאן, מאפיות ובתי מסחר שהזינו את החולפים בה. כיום מהווה כריסטופולי מרכז לחקלאות שלחין. עיקר הגידולים בה כוללים שדות תירס, שעועית, אספרגוס וקיווי. בנוסף לכך, קיימת בעיר תעשייה זעירה של קרמיקה.

היהודים בכריסטופולי

בעיירה סרה שאבאן חיו עם פרוץ מלחמת העולם השנייה מספר קטן של משפחות יהודיות. באפריל 1941 נמסר שטח העיר לחזקת הבולגרים, כשבפברואר 1943 הושג הסכם בין הבולגרים והגרמנים, כשהשלב הראשון בהסכם כלל שילוח של 12 אלף יהודי תראקיה ומקדוניה הוארדארית למחנות ההשמדה.

במרץ 1943 חלה אקציה בכל תראקיה באמצעות כוחות בולגריים. הבולגרים הבטיחו לגרמנים שיבצעו מעצר של כל היהודים בשטחים עליהם הם אחראיים ומכאן שלחו גם כוח לסרה שאבאן שעצר כ-11 יהודים. העצורים הועלו על רכבות לדופניצה, משם לעיר לום, במעבורת על הדנובה עד לוינה, כשהתחנה הסופית הייתה טרבלינקה שם הם גם נרצחו.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא