ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

מיסולונגי

מיסולונגי הינה עיר במערב יוון. העיר משמשת כעיר הבירה של היחידה האזורית אטוליה-אקארנאניה. מיסולונגי הייתה זירה למצור במלחמת העצמאות של יוון והעיר בה בילה המשורר הבריטי הלורד ביירון את שנות חייו האחרונות, שבה הוא גם נפטר וליבו נקבר בעיר.

מיסולונגי שוכנת על חופי מפרץ פטרס והיא מייצאת מהנמל שלה תוצרי דגים, טבק, ויין. הכביש המהיר יואנינה-פטרס עובר צפונית לה.

מיסולונגי מוזכרת לראשונה בתיאור ונציאני של קרב לפנטו שהתרחש ב-1571, כשייתכן ושם העיר מבוסס על המילים "אמצע" ו"אגמים" בשפה האיטלקית. עד שנת 1700 הייתה מיסולונגי עיר קטנה תחת שלטון ונציה, כשבהמשך עברה להיות תחת שלטון עות'מני.

בשנת 1770, בזמן מרד אורלוב, צי העיר הגן על מבואות מפרץ פטרס כנגד הצי העות'מני. בזמן מלחמת העצמאות היוונית הייתה מיסולונגי מרכז משמעותי ומבוצר של המורדים היוונים כנגד השלטון העות'מני. בשנים 1821-1823 היה לעיר מושב בסנאט של יוון היבשתית המערבית. ב-1822 עמדה מיסולונגי במצור העות'מני, כשבמצור נוסף באפריל 1825, מצור שנמשך שנה, עזבו הטורקים את העיר.

על אף יציאת הכוחות הטורקים מהעיר ביצעו כוחות עות'מנים, בפיקודו של איברהים פאשה, טבח באוכלוסייה בעיר. עמידתה ההרואית של העיר במצור והטבח שהגיע אחרי זיכה את  מיסולונגי להיות עיר קדושה – "הייראס פוליס" ביוונית. הטבח מאוזכר מידי שנה ביום הראשון של הדקלים במסגרת טקס בו משתתפים גורמים בממשל והצבא היווני והוא נערך ב"שדות הגיבורים" בעיר.

באותה עת, כאמור, שהה במיסולונגי המשורר הבריטי הלורד ביירון, שהיה אוהד של תנועת השחרור היוונית והיה אף ממובילי התנועה הפילהלניסטית שהתפשטה לאורכה של אירופה על מנת לעודד תמיכת היוונים במאבקם לעצמאות. בסוף שנת 1823 הצטרף ביירון באופן פעיל למאבק היוונים. באפריל 1824 נפטר ביירון בעיר ממלריה כשבה לקה בעת השתתפותו במלחמת העצמאות של יוון. היוונים, שמוקירים את זכרו של ביירון, קברו את ליבו תחת עץ בעיר, כשהגופה נשלחה למולדתו באנגליה.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא