ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

נאה מקרי

נאה מקרי, "מקרי החדשה" ביוונית, הינה עיר במחוז אטיקה ביוון. העיר ממוקמת על חוף מפרץ פטלי בים האגאי, בחלקו המזרחי של חצי האי אטיקה, כ-7.7 ק"מ צפונית לנמל רפינה, שמונה ק"מ מדרום מרתון ו-25 ק"מ מאתונה. העיר היא אחת מארבע יחידות מוניציפליות אשר אוחדו ב-2011 לרשות מקומית אחת שכוללת את גראמטיקו, ורנווס ומרתון.

אזור העיר היה מוכר בעבר כמקום בשם "פלסטי". למול מלחמת יוון-טורקיה ולאחר החלפת אוכלוסיית במסגרת הסכם לוזאן, יוונים, שהיו ילידי פטהייה הטורקית, התיישבו מחדש ביוון בשנת 1923, כשהם אלו המביאים איתם את שמה של העיר שהשתמר עד ימינו.

המקדש של האלים המצריים

בעיר נמצא מקדש האלים המצריים ובו פירמידה מאבן גיר המוקפת בשרידי קיר עם פילונים בכל אחת מכיווני רוחות השמיים, כשאלו מגולפים בזוגות פסלים של איזיס ואוסיריס. פסלי שיש אלו השתמרו בצורה טובה והועברו למוזיאון במרתון, כשהעתקים שלהם מוקמו באתר עצמו.

מקדש האלים המצריים בעיר נוצר למול כך שאלכסנדר הגדול כבש את מצרים במאה הרביעית לפני הספירה, פולחן האלים המצריים הגיע ליוון ושגשג עד סוף התקופה הפגנית בסוף אותה מאה.

בקיץ 2018 הופלו העתקי הפסלים באתר בשל ונדליזים.

מנזר הקדוש אפרים

בינואר 1950, במסגרת עבודות ניקיון וחפירות באחד מהמנזרים העתיקים באזור אתונה, התגלו שרידים של נזיר אשר זוהה על פי לבושו. נזירה שהייתה חלק מצוות הזיהוי סיפרה כי הנזיר הופיע בחלומה והציג עצמו בשם אפרים.

מאמינים גורסים כי אפרים הובא אל מותו לאחר שעבר עינויים וזאת לאחר ששאר הנזירים במקום נרצחו על ידי הטורקים בשנת 1424, אשר שבו אחר הרצח למנזר וראו את אפרים קובר את הנזירים. אז נתפס אפרים ובמאי 1426 נקשר אפרים הפוך לעץ תות, רגליו וראשו מוסמרו לעץ וגופתו הוצתה.

מאז אותו גילוי ב-1950 הפך המנזר בעיר למרכז הערצה ומביא אליו אלפי מבקרים מכל יוון. רבים מהמבקרים מגיעים למקום על מנת להתפלל לריפוי מחלות. עץ התות, שלגבי מאמינים שהוא היה העץ בו נתלה אפרים, מוצג בתוך המנזר.

לכבודו של אפרים נחגגים שני ימים בשנה. בשלישי בינואר – יום גילוי הגופה והחמישי למאי – יום השנה למות הקדושים שלו.

נאה מקרי כיום

העיר מהווה מוקד תיירות ידוע למול קו החוף בעיר. התפתחותה הכלכלית והתיירותית של העיר הייתה מוצאת מתחילת המאה ה-21. האוכלוסייה בעיר נעה סביב ממוצע של 14 אלף תושבים, כשבתקופת הקיץ נמצאים בעיר כ-60 אלף אנשים, כשחלק ניכר מהם אלו נופשים להם בית נופש קבוע בעיר.

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא