ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

פרטס

פרטס, שנקראת גם פטרה, היא העיר השלישית בגודלה ביוון, בירת מחוז מערב יוון ואף בירת היחידה האזורית של אכאיה. פטרס נמצאת בצפון מערב חצי האי פלופונסוס שנמצא בחוף הים היווני.

מספר התושבים בפטרס הוא למעלה מ-210 אלף תושבים. העיר מהווה מרכז מסחרי ובה נמל רחב ומשגשג, המהווה נקודת מעבר משמעותית לסחר ימי מהים האדריאטי והיווני. לעיר ניתן להגיע דרך קו מעבורת מאיטליה.

ההיסטוריה של פטרס

פטרס נוצרה מאיחוד של שלושה כפרים מיקניים כ-1000 שנים לפני הספירה. לאחר הפלישה הדורית השתלטו על העיר שבטים איכאים מלאקוניה בהנהגתו של פטרוס, שעל שמו נקראת העיר.

עד לתקופה הרומית הייתה פטרס אזור חקלאי, כשהרומאים הם אלו שהפכו אותה לעיר נמל משמעותית. בתקופה הביזנטית המשיכה העיר לשמש כעיר נמל משמעותית, יחד עם היותה מרכז תעשייתי חשוב.

הטורקים פלשו לעיר בשנת 1460. בתקופה הראשונה של שלטון הטורקים, בשנים 1460-1687 העיר הדרדרה ואיבדה ממעמדה הכלכלי והמסחרי. משנת 1715 חזרה העיר להתאושש, כשהיא כבר תחת שלטון ונציאני שהחל ב-1687 והסתיים ב-1715, כשהוא שב לשלטון טורקי בשנית.

לאורך המאה ה-18 הפכה פטרס לעיר משגשגת המבוססת על כלכלת חקלאות ומסחר. בזמן מאבק העצמאות של יוון נגד הטורקים בשנת 1821 הייתה העיר לאחת ממרכזי המאבק של היוונים.

פטרס נבחרה ב-2006 ל"בירת התרבות האירופית".

העיר המודרנית של פטרס

החלק המודרני של העיר מחולק לחלק עליון ותחתון, כששני חלקים אלו מחוברים באמצעות מדרגות רחבות ושילוב של רחובות מדורגים.

החלק העליון של העיר הוא החלק הוותיק והציורי יותר, כשהחלק התחתון כולל את המוסדות הציבוריים של העירייה, מוסדות של לשכת המסחר ובית המשפט המקומי. החלק התחתון של פטרס מאופיין בכיכרות רבות, כשהכיכרות הבולטות הן כיכרות "ג'ורג' הראשון" ו"פסילה אלאוניה".

אזור התעשייה של העיר נמצא כ-20 ק"מ ממרכז העיר בסמוך לכביש המהיר.

מתחמים מרכזיים ואתרים בפטרס

האתר הבולט ביותר בעיר הוא התיאטרון הרומאי. תיאטרון ששוקם ומשמש כיום כתיאטרון פתוח לקונצרטים והצגות בחודשי הקיץ.

בעיר קיימות הריסות של מצודה ונציאנית המהווה שריד משלטונם בעיר במאה ה-18. המצודה נמצאת בנקודה שולטת על העיר ומשמשת כיום כאתר פתוח.

מבנים נוספים בעיר כוללים את תיאטרון אפולו הנמצא בכיכר "ג'ורג' הראשון", ספרייה עירונית, אוניברסיטה, פארק עירוני ושני בתי חולים ממשלתיים – סנט אנדרוס הוותיק בחלק הדרומי של העיר והאוניברסיטה הרפואית של ריו בחלק הצפון מזרחי.

בפטרס ניתן ליהנות ממבחר רחב של מסעדות, בתי קפה, פאבים ומרכזי קניות. בעיר ישנו שוק הפועל בסופי שבוע בסמוך לכיכר "פסילה אלאוניה". בעיר נמצא גם גן שעשועים ובה מתקיים קרנבל מפורסם בחודשי פברואר-מרץ.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא