ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

טריקלה

טריקלה הינה עיר בצפון מערב יוון בחבל תסליה ובירתה של מחוז טריקלה. טריקלה שוכנת כ-328 ק"מ צפון מערבית לאתונה, 145 ק"מ מזרחית ליואנינה ו-214 ק"מ דרום מערבית לסלוניקי.

בעיר שורר אקלים ים תיכוני כשהטמפרטורה הממוצעת היא 16.1 מעלות צלזיוס. ערכי הקיצון הם חמש מעלות צלזיוס בינואר ו-27 מעלות צלזיוס ביולי. כמות המשקעים השנתית הממוצעת היא כ-757 מ"מ, כשהחודש הגשום בשנה הוא דצמבר עם ממוצע של 125 מ"מ במסגרת של 17 ימי גשם.

ההיסטוריה של טריקלה

התיישבות מאורגנת באזור העיר מתוארכת לתקופת האבן החדשה, שהייתה חלק מעידן הממלכה התראקית. טריקלה נוסד במאה הרביעית לפני הספירה והיא מוזכרת בכתבי הומרוס בשם "טריקה".

על פי המיתולוגיה היוונית שלושה מהארגונאוטים והאל אסקלפיוס נולדו בטריקלה. בעיר ישנם שרידים ארכיאולוגיים מהתקופה ההלניסטית והתקופה הרומית, כשבין היתר מדובר על פסיפס, סטואה ומרחצאות.

לאחר פיצולה של האימפריה הרומית עברה טריקלה לשליטה של האימפריה הביזנטית ובעת המאה השישית נבנתה בעיר מצודה. בזמן המאה העשירית נכבשה טריקלה על ידי הצבא של האימפריה הבולגרית הראשונה ושבה לביזנטים עם קריסתה. בתחילת המאה ה-13 נשלטה טריקלה על ידי נסיכות וולאכיה כשעד ראשית המאה ה-15 הפכה לאזור בו התרחשו קרבות, כשהיא נכבשת לסירוגין בין נסיכות אפירוס, האימפריה הבולגרית השנייה, דספוטט סרביה והביזנטים.

ב-1394 נכבשה טריקלה על ידי האימפריה העות'מנית בראשות סולטן באיזיט הראשון. הביזנטים חזרו לשלוט בעיר בזמן תקופת בין המלכים של האימפריה. בשנת 1413 כבש מהמט הראשון את טריקלה והיא נותרה תחת שלטון טורקי עד המלחמה בין העות'מנים לרוסים בשנים 1877-1878.

לאחר סיכומי קונגרס ברלין הועברה טריקלה לשליטה של ממלכת יוון, אך בעת המלחמה היוונית-עות'מנית ב-1897 נכבשה העיר שוב על ידי הטורקים ונותרה בידיהם חצי שנה בלבד.

באפריל 1941, בזמן מלחמת העולם השנייה, נכבשה טריקלה על ידי הוורמאכט ונמסרה לשליטת האיטלקים, כשהיא משמשת עבורם כבירת מדינת החסות האיטלקית. העיר שוחררה באוקטובר 1944.

מבנים ותשתיות בטריקלה

 

בעיר נמצא בית החולים האזורי של המחוז, כ-20 בתי ספר על יסודיים, שלוחה של אוניברסיטת תסליה ומכללה טכנולוגית. בעיר ישנם מספר מוזיאונים, כשבין היתר ישנו את המוזיאון הארכיאולוגי, מוזיאון הפולקלור ומוזיאון להיסטוריה של האתלטיקה.

הרשות המקומית בעיר מספקת תשתיות אינטרנט באמצעות תקשורת אלחוטית.

לעיר מועדוני כדורגל וכדורסל המתחרות בליגות העליונות ביוון.

 

אתרים היסטוריים בטריקלה

הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס הראשון הקים בעיר את המצודה המהווה את אחד מהסמלים המובהקים שלה. בשנת 1336 הרחיב הקיסר אנדרוניקוס השלישי את ביצורי העיר, כשהוא מוסיף לה חומה שלישית וזאת למול התעצמות הממלכה העות'מנית. המצודה הפכה, עבור העות'מנים, כמתקן כליאה בו עונו והוציאו להורג מורדים לאורך המאה ה-19.

מסגד עות'מן פאשה תוכנן ונבנה בעיר במאה ה-16 על ידי האדריכל המפורסם סינאן, לכבודו של עות'מן שהוא בנו של הסולטן סולימן הראשון. קוטר החלק הפנימי של המסגד הוא כ-18 מטרים וגובהו כ-22 מטרים. בשנת 1993 בוצעו במסגד שיפוצים רחבים.

בעיר ישנן מספר כנסיות עתיקות שחלקן נבנו עוד במאה ה-16, דוגמת כנסיית הקדושים המגינים וכנסיית דמטריוס הקדוש. חלק נוסף של הכנסיות נבנו במאה ה-19 וזאת כחלק מההתעוררות הלאומית היוונית דוגמת כנסיית סטפן הקדוש.

דמוגרפיה של טריקלה

בשנות ה-60 של המאה ה-19 החלה ירידה משמעותית באוכלוסיית העיר בשל הגירת מחוץ לעיר לגרמניה המערבית. המגמה השתנתה בשנות ה-80 כשהתייצבות כלכלית בכל יוון, יחד עם השקעות זרות, יצרו מקומות עבודה בעיר. ב-2001 אוכלוסיית העיר שבה למספרים של ראשית שנות ה-60.

הקהילה היהודית בטריקלה

ראשוני היהודים בטריקלה היו הרומניוטים שהגיעו לעיר במאה השלישית. אזכור ליהודים בעיר נמצא בתעודות מתקופת האימפריה הביזנטית. היהודים חיו בחופש ושגשוג תחת שלטון האימפריה הבולגרית השנייה ואף נלחמו לצידם מול הטורקים. שיתוף הפעולה עם הבולגרים הביא את הסולטן באיזיט הראשון להגלות קבוצה רחבה של יהודים מהעיר, בכך שהפך אותם לעובדי כפייה שכונו על ידי הטורקים כ"סורגון". בהמשך, הפכו אותם יהודים כקהילה נפרדת באיסנטבול שנטעמה באופן הדרגתי בקהילה הספרדית בעיר עד שחדלה מלהתקיים במאה ה-17.

בשנים 1421-1452 חיו בטריקלה לערך כ-387 משפחות יהודיות.

הסולטן העות'מני באיזיט השני הזמין את היהודים שגורשו מספרד להתיישב ברחבי האימפריה העות'מנית ואף בחבל הבלקן. יהודים אוריינים ויהודים בעלי מקצוע נקלטו היטב אצל הטורקים וחוו שגשוג. בחלק מקהילות יוון התמזגו היהודים מספרד עם הרומניוטים ובקהילות נוספות, כמו זו של טריקלה, הביאו היהודים מספרד לשינוי בצביון הקהילה, שהפכה מקהילה רומניוטית לקהילה בעלת צביון ספרדי.

בשנים 1520-1530 היו בטריקלה 181 בתי אב יהודים, כשבאמצע המאה ה-16 היו בעיר כאלף יהודים שחלקם אף פליטים מהונגריה.

תהליך הנסיגה של האימפריה העות'מנית כלל משבר כלכלי קשה ואף התעוררות לאומית ביוון מסוף המאה ה-18. הדבר הביא אף למשבר בקהילה בעיר אשר הצטמצמה. בשנת 1770 פרץ מרד יווני שכשל מול הטורקים. מרד שכלל גם התקפות ומעשי שוד כנגד יהודים.

בראשית המאה ה-20 מנתה הקהילה היהודית בעיר כ-800 נפשות, כשרובה עסקה בסחר של בדים, חלפנות כספים ונפחות. הקהילה היהודית כללה מקהלת ילדים, תלמוד תורה, שלושה בתי כנסת ומקווה. אותה התעוררות לאומית יוונית ביטאה אף אירועים אנטישמיים ובטריקלה קרו עליות דם בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. בשנות ה-20 של המאה ה-19 החלה התעוררות ציוניות בקרב היהודים בעיר ובה נפתח סניף של ארגון חובבי ציון.

עם פריצת מלחמת איטליה-יוון מספר היהודים בעיר היה כ-500 נפשות. באפריל 1941 כבשו הגרמנים את יוון, כשזו מחולקת לשלושה אזורי שליטה – אזור שליטה גרמני, בולגרי ואיטלקי. העיר טריקלה נכללה תלת אזור השליטה האיטלקי עד לכניעת האיטלקים לבעלות הברית בספטמבר 1943.

עם תחילת רדיפות היהודים בעיר, בזמן מלחמת העולם השנייה, הצליחו כ-450 מהיהודים בעיר לברוח לכפרים מבודדים בהרים, חלק נוסף נמלט לטורקיה ואחרים ברחו לארץ ישראל. האוכלוסייה ביוון, יחד עם הכנסייה והמחתרת היוונית, סייעו רבות להסתרת הקהילה בעיר. במרץ 1944 הצליחו הגרמנים לתפוס כ-50 יהודים מהקהילה בעיר ולהעבירם לאושוויץ שם הם מצאו את מותם.

לאחר המלחמה היגרו באופן מדורג היהודים בעיר לארה"ב, אתונה וישראל, כשאלו שעלו ארצה היו שותפים להקמתו של מושב נווה ימין. ב-1946 כללה הקהילה היהודית בעיר כ-267 נפשות, כשבשנת 1967 היא מנתה כ-100 נפשות סך הכל.

בראשית המאה ה-21 התגוררה בטריקלה קהילה יהודית מצומצמת של 50 נפשות והיא כללה בית כנסת אחד בכל העיר. בעיר ישנו בית עלמין יהודי אשר חולל ב-2000 על ידי קבוצה ניאו נאצית יוונית. לאחר חילול בית העלמין הוא שוקם ושופץ וכיום מתוחזק על ידי בני הקהילה.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא