ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

וריה

וריה הינה עיר באזור מקדוניה ביוון. העיר ממוקמת כ-60 ק"מ מערבית לסלוניקי והיא מוכרת בעיקר בזכות הקבר של פיליפוס השני מלך מוקדון שנמצא ברובע ורגינה.

ההיסטוריה של וריה

וריה הייתה מיושבת עוד במאה התשיעית לפני הספירה. בכתובים המקום מוזכר לראשונה אצל תוקידידי במחצית השנייה של המאה החמישית לפני הספירה.

ב-168 לפני הספירה, לאחר ניצחונה של האימפריה הרומית במלחמה המקדונית השלישית, נכללה וריה כאחת ממדינות החסות שהוקמו על ידי הרומאים. ב-146 לפני הספירה, לאחר המלחמה המקדונית הרביעית, הפכו הרומאים את מקדוניה לפרוביניקה. באותה עת החלו הרומאים בסלילה של ויה אגנטיה, הדרך הרומית אל המזרח, כשהיא עוברת בוריה.

העיר וריה זכתה לפריחה בתקופת שלטון האימפריה הביזנטית.

בשנת 1436 נכבשה העיר על ידי האימפריה העות'מנית ונשארה תחת שליטה שלה כמעט 500 שנים. השלטון הטורקי בעיר הסתיים ב-1912 עם הכיבוש של היוונים במסגרת מלחמת בלקן הראשונה.

הקהילה היהודית בוריה

עדות כתובה ראשונה לקיומה של קהילה יהודית באזור מופיע בברית החדשה. שם מסופר על ביקורו של פאולוס בבית הכנסת בעיר. ביקור המתוארך לעשור השישי של המאה הראשונה.

התייחסות לקהילה היהודית עצמה מוזכר בדיווח של נוסע עות'מני מהמאה ה-15. לאחר גירוש ספרד, שחל בסוף המאה ה-15, הגיעו לוריה יהודים רבים. באמצע המאה ה-19 החלה פריחה של הקהילה בעיר, כשבאותה עת שופץ בית הכנסת ונבנו מבנים רבים ברבוע היהודי.

במלחמת העולם השנייה הייתה העיר תחת שלטון ישיר של הגרמנים. במאי 1943 נשלחו רוב יהודי העיר למחנות השמדה, כשמעט מהם מצליחים לברוח להרים ולהסתתר שם על ידי תושבים מקומיים. מתוך 950 היהודים בוריה שרדו רק 111.

מ-2008 החל תהליך של שימור הרובע היהודי בעיר. בית הכנסת עבר שיפוץ והוא פתוח לביקור. כמו כן, שופצו מבנים נוספים, שכשחלקם משמשים כמבני ציבור לקהילה היהודית.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא