ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

מגלופוליס

מגלופוליס, שפירושה מיוונית היא "עיר גדולה" ונקראת גם מגלופולי, היא עיר ביוון ביחידה האזורית של ארקאדיה בחצי האי פלופונסוס. מגלופוליס היא שמה של עיר הבירה הקדומה של ארקאדיה בתקופת יוון העתיקה, כשעל חורבות עיר זו בנויה בעצם העיר כיום.

מגלופוליס נמצאת כ-30 ק"מ מטריפוליס ונמצאת בסמוך להר טאיגטוס ולאחד מאפיקי נהר האלפיוס. על פי נתונים מ-2011 בעיר גרים כעשרת אלפים תושבים.

ההיסטוריון פוליביוס נולד בעיר.

ההיסטוריה של העיר

מגלופוליס נוסדה ב-369 לפני הספירה לאחר קרב לאוקטרה, קרב שהיה ביוזמתו של המצביא אפמינונדס אשר הקים את העיר כעיר הבירה הארקאדית וזאת בכדי ליצור משקל נגד לעיר ספרטה בפלופונסוס.

מגלופוליס הורכה בעצם מ-40 ישובים. בשטח העיר נבנו מוסדות הברית, כשהבולט והחשוב בהם היה התרסליון, בית מועצת העיר. העיר היוותה תחרות בערים כמו מנטיניאה וטאגה כשמעמדה כעיר הבירה של הארקאדים היה חלש וארעי.

לאתר תבוסתה של תבאי בשנת 362 לפני הספירה פרצו מהומות בעיר. בסוף המאה הרביעית לפני הספירה היו בעיר כ-60 אלף אנשים. בשנת 235 לפני הספירה הצטרפה מגלופוליס לברית האכאית ובשנת 223 לפני הספירה נכבשה העיר ונהרסה על ידי קלאומנס השלישי שהיה מלכה של ספרטה. לאחר תבוסת הספרטנים לאלכסנדר מוקדון והתהוות הברית האכיאית, התאפיינה מגלופיס כעיר בה מתיחות בין תושביה ובין הגולים ששבו אליה.

עם ניצחונם של הרומאים על הברית האכיאית בשנת 146 לפני הספירה, עברה מגלופוליס, יחד עם ערים נוספות, לשליטה של הרומאים כשסטרבו מתאר את מגלופוליס באותה עת כעיר בעלת "שממה גדולה".

מגלופוליס המשיכה לאבד מחשיבותה גם כשעברה לשלטון האימפריה הביזנטית עם פיצול האימפריה הרומית. בשנים 1205-1429 נכללה העיר כחלק מנסיכות אכיאיה הפרנקית, משנת 1458 הייתה תחת שלטון טורקי ומשנת 1832 נכללה מגלופוליס כחלק ממדינתה המודרנית של יוון.

מגלופוליס הייתה ידועה בשם "סינאנאו" עד המאה ה-19, כשיש היסטוריונים שגורסים כי העיר המודרנית כיום איננה קשורה למגלופוליס העתיקה.

בשנת 1993 דלקה רחבה הרסה חלקים נרחבים במזרח העיר, כשהערכות מדברות על 6,000 קמ"ר של אדמה חרוכה.

מגלופוליס המודרנית

מגלופוליס כיום היא גם עיר הבירה של נפת מגלופוליס. בעיר קיימים אולם קונצרטים מקומי, מלונות, בנקים, משרד דואר, כנסיות וככרות רבות במרכז העיר.

חורבותיה הישנים של העיר ובעיקר הריסות התיאטראות ממוקמות מצפון מזרח לעיר מהוות עד היום כאתר תיירותי המושך אליו גם ארכיאולוגים רבים.

בעיר ישנה תחנת רכבת המחברת אותה עם ארגוס, טריפוליס וקלמטה. כביש מהיר העובר מדרום מערב לעיר וכביש מהיר נוסף המחבר בין אתונה וקלמטה ועוקף את מגלופוליס משנת 2002.

האזורים מסביב למגלופליס הם האזורים החקלאיים העיקריים של ארקאדיה.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא