ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

נקסוס

נקסוס הינו אי יווני בים האגאי והוא חלק מהאיים הקיקלאדיים, כשהוא האי הגדול מבניהם. העיר הגדולה והמשמעותית באי נקראת גם כן נקסוס והיא נמצאת בחוף הצפון מערבי של האי.

שטח האי הוא 430 קמ"ר. אדמת האי הררית ובה סלעי צפחה, גיר ושיש. ההר הגבוה באי מגיע לגובה של 1,000 מטרים.

בעת העתיקה הייתה נקסוס פוליס משמעותית. היא נודעה בתעשיית היין שבה ובמרכז לפולחן לדיוניסוס. במאות השביעית והשישית לפני הספירה הייתה העיר נקסוס לחלוצה בכל הנוגע לפיסול והאדריכלות היוונית קלאסית.

על פי סיפורים מהמיתולוגיה היוונית באי נקסוס הפקיר תסאוס את אדריאנה ונשא את דיוניסוס לאישה.

ב-499 לפני הספירה צרו כוחות פרסיים על העיר במשך ארבעה חודשים מבלי שהצליחו לכבוש אותה. הרודוטוס הוסיף כי כשלון המצור הביא להצתת המרד האיוני. ב-490 לפני הספירה נכבש האי על ידי הפרסים אך לתקופה קצרה. ב-478 לפני הספירה הצטרפה העיר נקסוס לליגה האטית-דלית. מ-338 לפני הספירה היה האי, יחד עם העיר, תחת שלטון ממלכת מוקדון. במאה השנייה לפני הספירה היו אלו הרומאים שהשתלטו על האי.

עם ההתמוטטות ההדרגתית של האימפריה הביזנטית בתקופת ימי הביניים ולאחר מסע הצלב הרביעי, הפך האי נקסוס לחלק מדוכסות נקסוס. דוכסות שהוקמה ב-1207 על ידי מרקו סאנודו הונציאני והיא כלל את כל האיים הקיקלאדיים.

עם כיבוש האי על ידי העות'מנים ב-1566, מונה דון יוסף נשיא לדוכס הנסיכות והוא שלט על האי עד לכתו. לאחר מותו של נשיא הועבר האי לשליטה ישירה של העות'מנים. עת הוקמה ממלכת יוון המודרנית ב-1832 סופח אליה האי יחד עם כל שאר האיים הקיקלאדיים.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא