ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

סקיאטוס והאיים הספורדיים

האיים הספורדיים הם ארכיפלג של איים מפוזרים הנמצאים בחופה המזרחי של יוון, בחלק הצפוני של הים האגאי, צפון מזרחית לאי אביה. קבוצת האיים כוללת כ-24 איים, כשחמישה מהם מיושבים – אלוניסוס, סקיאטוס, סקופלוס, פריסטרה וסקירוס. רוב האיים הספורדיים שייכים ברמה האדמיניסטרטיבית למחוז תסליה. האי סקירוס שייך למחוז מרכז יוון.

ב-1992 הוקם באזור האיים הספורדיים גן לאומי על מנת להגן על בעלי החיים שנמצאים בסכנה ובמיוחד כלב ים נזירי מצוי. בגן הלאומי נמצאים גם מיני דולפינים. באי פיפרו נערך קינון של בז חופים ושחף אדום מקור הנדיר.

אחד מהאיים הבולטים בארכיפלג הוא האי סקיאטוס שנמצא במרכז הים האגאי. באי תמצאו חופים מזמינים, מפרצונים תכולים, גבעות ירוקות, עצי אורן, מנזרים עתיקים, נמל רומנטי ועשרות טברנות אותנטיות.

תנועה באי סקיאטוס

כמו באיים רבים אחרים ביוון גם כאן מומלץ לשכור רכב. שכירת רכב מגדילה את אפשרויות הלינה באי וכמובן מאפשרת ניוד קל ונעים הרבה יותר, הגעה לחופים ומקומות מבודדים יותר ועוד. בחודשי הקיץ מומלץ לשכור רכב מראש.

חשוב לציין שבאי ישנו מערך אוטובוסים מצוין שמכסה חלקים נרחבים באי. במלונות הגדולים של האי תוכלו גם ליהנות משאטלים.

למי שרוצה להגיע לאזורים הפראיים של סקיאטוס מומלץ לשכור ג'יפ או טרקטורון. גם כאן ההמלצה היא לשכור רכבים אלו מראש.

חופי הים של סקיאטוס

חופי הים באי מאופיינים בחולות זהובים ומי טורקיז צלולים. ברחבי האי תמצאו יותר משישים חופי ים כשהמוכרים יותר נמצאים בצד הדרום מזרחי של האי. רוב חופי הים באי מוסדרים. תמצאו בהם מיטות שיזוף, שמשיות, מיני אטרקציות וספורט ימי. קווי החוף מעוטרים במפרצים ולשונות ים קטנות שעל חלק מהם צוקים משוננים.

חוף קוקונאריס

בחוף, שנמצא 12 ק"מ מהעיירה סקאיטוס, תמצאו מספר רחב של פעילויות ספורט דוגמת גלישה, סקי וקייטסרפינג. לאורך החוף ישנם בתי מלון, חנויות וטברנות. מאחורי החוף ישנו יער אורנים מוצל ובו שבילי הליכה ואגם שמתחבר לים ובו עופות מים.

חוף לאלאריה

החוף נמצא בחלק הצפוני של האי. החוף אינו מוסדר והגישה אליו אפשרית רק באמצעות סירות שיוצאות מחוף קוקונאריס בשייט שלוקח כחצי שעה. ניתן אף לשוט לחוף בשייט מאורגן מהנמל הישן שנמצא בעיירה סקאיטוס. החוף מתהדר במי טורקיז צלולים ותפאורת סלעים דרמטית.

חוף אסלינוס

מדובר על חוף פראי ומוסדר. החוף נמצא בחלק הצפוני באי ואליו גישה מסודרת באמצעות כביש סלול. החוף יושב על מפרץ קטן ומוקף גבעות ויערות. על החוף תמצאו טברנה, מיטות חוף ושמשיות ותחושה שהגעתם לסיני.

מזרחית לאסלינוס ישנו חוף קטן שנקרא מיקרו אסלינוס. ההגעה לחוף נעשית על גבי דרך עפר כשהחנייה היא בסמוך לירידה לחוף.

חוף קסטרו

חוף השוכן למרגלות העיירה קסטרו – בירתה העתיקה של האי ומבצר. על הצוק, בצמוד לחוף, נמצאים שרידים של ישוב קדום כשהגישה לחוף מעט מאתגרת וכוללת נסיעה על כביש עפר עד לנקודה בה יש להמשיך רגלית.

ניתן ליהנות מהחוף גם במסגרת טיולי ג'יפים ואף להגיע אליו באמצעות סירה שכורה מחוף קוקונאריס או בשייט מאורגן היוצא מהנמל הישן בעיירה סקאיטוס.

חוף בננה ביץ'

חוף בננה ביץ' נבחר ב-2012 לחוף הטוב ביותר. שמו של החוף ניתן לו בשל צורתו המעוקלת וצבע החול הזהוב המזכירים את הפרי הצהוב. בעבר שימש הבננה ביץ' חוף לנודיסטים והיום הוא מעורב.

חוף רומולימנוס

חוף שמתאים יותר לנופשים צעירים ובו מסיבות עם מוזיקה קצבית ורועשת.

חוף קוליוס

החוף האידיאלי באי למשפחות. בחוף מבנה ייחודי שמגן על הרוחצים מפני רוחות וגלים. הכניסה במים נוחה ובטוחה לילדים קטנים ולצד החוף נוף מרהיב של גבעות ירוקות. בצמוד לו מספר טברנות.

אטרקציות נוספות בסקיאטוס

המוזיאון של פאפאדיאמנטיס

פאפאדיאמנטיס היה משורר שנולד וחי בסקיאטוס. הכניסה למוזיאון עולה אירו אחד בלבד ובו אוסף קטן וסנטימנטלי המתעד את חייו של המשורר היווני.

טיול בברוצי

חצי האי ברוצי חוצה את נמל סקיאטוס לשניים. ברוצי מוקף בשרידי חומה ומגדלי צריח ויש בו גם שרידי מבצר וכנסייה קטנה. הנוף בברוצי שובה לב וכולל עצי אורן. במרכז חצי האי ישנו מרכז תרבות ובו ערבי מוזיקה ומופעי תיאטרון

העיירה קסטרו

מקור העיירה הוא מתקופת ימי הביניים. העיירה נבנתה במאה ה-12 והייתה בעבר בירת האי. כיום העיירה איננה מאוכלסת והיא כוללת חורבות. מיקומה גבוה על גבי צוק בולט לתוך הים. ניתן להגיע לעיירה באמצעות סירה, לטייל בין שרידיה וליהנות מהנופים.

מנזר הבשורה

מנזר מוקף עצים מהמאה ה-18 בעל מבנה גבוה ומרשים ממנו נוף של נהר.

פלאקס

פלאקס הינה גבעה בתוך הים כשלצידה שלושה סלעים רחבים המסודרים מהנמוך לגבוה. ילדים המתגוררים באי מגיעים לפלאקס על מנת לקפוץ מאותם סלעים, כשהמבוגרים מגיעים למקום בכדי להשתזף.

מסלולי הליכה וטיולים בטבע

חובבי הטיולים הרגליים ימצאו בסקאיטוס מספר מסלולים שווים. רוב מסלולי ההליכה מסומנים וניתן לקבל עליהם מידע רחב בלשכת התיירות של האי.

אחד מהטרקים המאתגרים באי הינו מסלול של שישה ק"מ. המסלול מתחיל במנזר הבשורה ומגיע לכף קסטרו. מסלולי טיול קצרים יותר גם כן אפשריים, חלקם ביערות באי או לאורך חופי הים.

 

 

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא