ד' 24 יול' 2024

GREECE WEATHER

צומרקה

צומרקה הינו רכס הרים בצפון מערב יוון והוא בעצם חלק מרכס הרי פינדוס. הפסגה הגבוהה ברכס היא קקרדיצה המגיעה לגובה של 2,429 מטרים.

הכביש הראשי שחוצה את הרכס הוא כביש מספר 30 המוליך מארטא לוולוס. על הרכס אין התיישבות רחבה למול עזיבתם של צעירים רבים את הכפרים הנמצאים עליו. שני הנהרות המנקזים את הרכס הם נהר אכלואוס בחלק המזרחי שלו ונהר ארכטוס במערב.

רכס ההרים מושך אליו תיירים למול היותו שופע בטבע מקורי. הנוף הירוק נראה לאורך כל חודשי השנה כשעל הפסגות ממוקמים כפרים קטנים, ציוריים ואותנטיים הבנויים על מדרונות. הרכס מאפשר לתיירים במקום ליהנות מסיורים ברכב ואף טיולים רגליים בין הכפרים וביערות.

אזור הרכס נמצא על גבי שתי מחוזות – יואנינה וארטה. החלק של מחוז יואנינה מוגדר מצפון וממערב לנהר ארכוס, מדרום למחוז ארטה וממזרח למחוז טריקלה. בתוך המחוז נמצא את העיירות פראמנטה, צומרקה ואת הקהילות קלרייטס, מטסוקי וסיירקו. סך הכל כולל המחוז כ-23 כפרים, שטח של 362 קמ"ר ואוכלוסיה של 7,000 תושבים.

צומרקה אקלים ומזג אוויר

האקלים ברכס נע בין ים תיכוני לממוזג עם שמירה על מאפיינים של מזג אוויר ים תיכוני בנקודות הגובה של הרכס. החורף באזור נחשב לקשה וקר עם ממטרים רבים לאורכו כשגם בקיץ יכולים להופיע ממטרים.

צומרקה מזג אוויר

המגוון האקלימי של האזור מאפשר קיום של בעלי חיים וצמחייה יוצאי דופן. באזור תמצאו שטחים רחבים של צמחייה עשבונית ושיחים על גבי המדרונים התלולים של נהר הארכתוס. באזור קיים אף מגוון רחב של מיני ציפורים שחלקם נדירים ואף נמצאים בסכנת הכחדה. בסתיו תוכלו ליהנות ממראה שלכת ביערות שעל הרכס.

המקומות שאסור לפספס בצומרקה

מעיינות קויאסה

סביב המעיינות תמצאו מסלולי הליכה יפים, מפלים ומעיינות בצבעי טורקיז. מסלול ההליכה מתחיל ק"מ ספורים ליד הכניסה לכפר קאלאריטס. ההליכה במסלול אורכת כשעה.

מנזר קיפינה

המנזר בנוי בתוך צלע הר כשמתחתיו זורם נהר. בכניסה למנזר ישנה חנייה מסודרת ממנה עולים רגלית למנזר. הביקור במקום אורך לרוב כחצי שעה עד ארבעים דקות.

ראפטינג על נהר האראכטוס

ראפטינג על נהר האראכטוס נחשב לאחד המרהיבים שיש ליוון להציע. הראפטינג מתחיל ומסתיים בגשר פלאקה במרכז הרכס. את פעילות הראפטינג במקום מפעילה חברת Alpine Zone. רצוי לבצע הזמנה לפעילות הראפטינג מספר שבועות מראש.

קטאראקטיס

לצד הכפר קטאראקטיס נמצאים שני מפלים. ההגעה לכפר נעשית תוך נסיעה לכיוון הכפר אגנדה. לפני הכניסה לכפר ישנה דרך המובילה לאותם מפלים שאותם אסור לפספס אם אתם מגיעים לכפר. שני המפלים פעילים יותר בין אפריל לתחילת יולי.

מצוקי

בתחנת המים מצוקי תמצאו מספר מפלים ומעיינות ואף מסלול הליכה. במקום ישנו גם את הכפר מצוקי ובו תחנת מים ומפלים הנמצאים בסמוך למנזר קיפינה. בכיכר של הכפר תוכלו ליהנות ממסעדה ובית קפה במקום.

קפבלוביסו

מדובר על מסלול הליכה של שעה וחצי לכל כיוון ובסופו פגישה במפל בעל גובה של 300 מטרים. מסלול ההליכה ברמת קושי בינונית עד קשה כשהחזרה קלה יותר. לקבוצות המטיילים המגיעים למקום אפשר ליהנות ממדריכי טיולים במקום.

גשר פלאקה

גשר הפלאקה הוא הגשר הגדול ביותר בכל מדינות הבלקן שבסופו מצוי מסלול ראפטינג. הגשר נמצא על הדרך לכפרים אגנדה, קטראקטיס ופרמנטה.

פרמנטה

הכפר נמצא במרכז צומרקה ובו מגוון טברנות, כנסיה ועצי דולב רחבים. הכפר מהווה את אחד מהבסיסים לטיולים ברכס.

סיראקו – קאלאריטס

מדובר על מסלול הליכה בטבע בחלק הצפוני של צומרקה. מסלול ההליכה אורך עד שעתיים לכל כיוון ומחבר בין הכפרים סיראקו וקאלאריטס ומומלץ לעבור אותו הלוך ושוב למול העובדה שאין רכבים באזור שיוכלו להחזיר אתכם לנקודת ההתחלה.

רכס סטרוגולה

הרכס נראה בצורת פירמידה והוא נמצא מעל הכפרים פרמנטה וצופלה ומהם יש מסלול הליכה המיועד יותר לטליינים מקצועיים. בחלק העליון במסלול ההליכה היא על שביל צר ומסוכן.

מגרש הכדורגל הסמוך לסטרוגולה

למי שכדורגל בנשמתו יכול להגיע למגרש שממנו נוף עוצר נשימה. בדרך למגרש ישנו גן משחקים מושקע שבו נוף ירוק ומרהיב עין.

אגיוס גאורגיוס

באגיוס גאורגיוס תזכו לתצפית על כל רכס צומרקה. התצפית נמצאת על גבי הכביש המוביל לכפר סיראקו. התצפית נמצאת בגובה של 1,800 מטרים וניתן להגיע אליה עם כל כלי רכב. התצפית היא חלק מכנסייה במקום שנושאת את אותו השם.

קאלאריטיקוס

הנהר המרהיב חוצה את החלק הצפוני של צומרקה ובו תמצאו גשרים עתיקים. לצד הנהר ניתן לרדת לדרך עפר המצויה בסמוך לגשרים. המים בנהר מגיעים ממעיינות קויאסה יחד עם מים מהמפלים של מצוקי ועל כן מדובר לרוב אורך הנהר זרימה חזקה.

צופלה

הכפר נמצא למרגלות ההרים המערביים בחלק הדרומי של הרכס. בכפר נמצא אחד מהמלונות הבולטים ברכס – מלון אנאבאסי. הכפר נחשב לנעים ושקט והוא מהווה בסיס למטיילים רבים באזור.

מסלול הליכה מקויאסה לקאלאריטס

מסלול ההליכה אורך כשעה ממעיינות קויאסה עד לכפר קאלאריטס. בכניסה למעיינות קויאסה ישנו גרם מדרגות כלפי מעלה שהוא בעצם המסלול עצמו. בדרך תוכלו ליהנות מנופים מרהיבים.

פעילות לילדים TAC

עבור פעילות לילדים מומלץ להגיע למתחם הספורט אקסטרים ה-TAC – Tzoumerka Activities Center. מדובר על מתחם טיפוס קירות מקצועי ובו גם מתקני משחקים ושאר אתגרים. המתחם נמצא בכפר אגנדה. במקום נמצא בר בו תוכלו ליהנות ממשקאות קרים וחמים.

קניונינג במפלי מצוקי

פעילות אקסטרים למקצוענים במפלי המים העיליים של מצוקי. כאן מדובר על תיירים להם ניסיון בקניונינג ברמה גבוהה. מומלץ לשריין ביקור במקום כמה שבועות מראש.

רודובגי

הכפר נמצא בחלק הדרומי של צומרקה. בכפר נוף מרהיב המשקיף על נהר האראכטוס.

 

קליפקי

מסלול ההליכה לקליפלי מוביל למפל מים בגובה 100 מטרים שנשפך בסיומו לנהר האראכטוס. אין לבצע מסלול ההליכה זה באופן עצמאי כשרצוי לקבל הוראות מבתי המלון או מדריכים מקומיים.

מפלי סודה

מדובר על שני מפלים הפעילים לאורך כל חודשי השנה מעל לכפר תאודוריאנה בחלק הדרומי של צומרקה. החנייה למפלים נמצאת במרחק של 20 דקות הליכה.

רמה מארקס

מסלול הליכה בתוך יער ובו עצירה במספר מפלים בתצורות סלע מיוחדות המייצרות בריכות עם מי טורקיז. מסלול ההליכה למפל הראשון והשני אורך כ-45 דקות במסלול תלול כשהחזרה תיקח לכם שעה וחצי.

חוף צומרקה

חוף עם מי נהר מתוקים בצבע טורקיז על נהר האכלוס. החוף נמצא בדרך היוצאת לכיוון אגרפה בדרך לכפר תאודוריאנה. במקום תמצאו גשר עץ המוביל לגדה בצד השני של החוף.

וינטר קטראקטיס

מפל המים מגובה 340 מטרים הפעיל בימי החורף. המפל מצוי במרחק של שני ק"מ מגשר לפקדה.

 

מלסורגי

מהכפר השקט תוכל ליהנות מנופים מרהיבים של רכס צומרקה וממעיינות מים שזורמים בסמוך לכיכר הכפר. הכפר רחוק 15 דקות נסיעה מהכפר פרמנטה כשהעדיפות היא להחנות את הרכב בתחילת הכפר.

מלסורגי רפיוג'

אזור המיועד ליציאה לטרקים ומסלולי הליכה לכיוון המפל קפברלוביסו כשההגעה למפל אורכת כשעה וחצי של הליכה כשרובה בתוך יער מוצל ומסומן.

מערת הנטיפים של פרמנטה

המערה נמצאת בכניסה הדרום מערבית לכפר פרמנטה. המערה מתוחזקת למול גילוייה בשנים האחרונות על ידי תיירים רבים המגיעים להתרשם ממנה. עלות הכניסה – שש אירו בלבד.

מסלול אל עבר מפל קריונרי

מפל קריונרי (ביוונית – מים קרים) נמצא על הרכס מול מלון אנאבאסי ומלון הוריזונדס כששם המסלול הוא "פאפא סטאמטי". מסלול ההליכה מתחיל בכפר מלסורגי דרך בתים צרים עד ההגעה לסוף הכביש הסלול והתחלה של אדמה שממנה יורדים לערוץ שכולל חצייה בתוך המים ואז עלייה מעלה על בסיס שביל מסומן שאמור לקחת כחצי שעת הליכה. מומלץ לשלב בטיול עצירה ומקלחת צוננת תחת המפל.

היער האדום

ליער האדום בהחלט שווה להקדיש יום אחד בביקורכם בצומרקה. השם שניתן ליער מגיע מצבעי שלכת העלים במקום. המקום מאתגר לניווט ועל כן חשוב להיערך בהתאם.

אכלוס ואלי

האכלוס ואלי נמצא באזור היער האדום. נהר האכלוס זורם לאורך כל החלק הדרומי והמזרחי של צומרקה כשהאיזור משופע בירוק. גם כאן חשוב לתכנן את מסלול הטיול בקפידה.

סקלאבה פיק

מסלול ההליכה המאתגר יביא אתכם לשיא גובה של 2,088 מטרים בחלק הדרומי של צומרקה. המסלול מתחיל בכפר וורגרלי והוא כולל הליכה של שעה וחצי לכל כיוון. במסלול תוכלו ליהנות מנוף לנהר האראכטוס.

מוזיאון פאפאיאניס

המוזיאון נמצא בכפר אליניקו ומוקדש לאחד הפסלים המוכרים ביוון שאף מתגורר באזור צומרקה – תאודוריס פאפאיאניס.

זפקי

מסעדת זפקי (Zefki) נחשבת לאחת מהמסעדות המובילות בצומרקה ובה תמצאו, בין היתר, בירה בייצור מקומי. המסעדה נמצאת בסמוך לנהר האראכטוס ליד הכפר קריאונרי. לצד המסעדה ישנו גן שעשועים לילדים, מגרש קט רגל ומזרקת מים.

 

 

לאברוס

המסעדה משמשת מקום מפגש למקומיים והיא נמצאת במסוך לחניון הכפר פרמנטה. במסעדה מתמחה במאכלים ביתיים ותפריט על האש. המסעדה סגורה בשעות הצהריים ופעילותה היא בשעות הערב והליל.

פטרינו

מסעדת פרטינו בפרמנטה מתמחה בצלעות כבש ובאוכל מקומי שורשי של צומרקה. המאמא שמבשלת במקום יודעת גם לשיר והיא מכינה בכל יום גם מנה מיוחדת עם בשר.

טברנה צומרקה

הטברנה נמצאת בכפר אגנדה בדרך למפלי קטראקטיס. את המקום מפעיל דימיטריס יחד עם אמו ובה מוגשים מאכלים ותבשילים יווניים על בסיס החי והצומח באזור. הטברנה פתוחה לכל אורך שעות היום.

אנאבסי

בתוך מלון אנאבסי קיימת מסעדה ובה תפריט של מנות יווניות קלות המשתנות מידי יום. במסעדה מנות נהדרות כשמהמומלצות הן מנות הממולאים של העגבנות והפלפלים ואף מספר מנות איטלקיות ברמה גבוהה. המסעדה מיועדת גם למי שלא נכלל בין אורחי המלון.

אוריזונדס

המסעדה, הנחשבת לאריסטוקרטית, נמצאת בתוך מלון אוריזונדס ובה תפריט קבוע. האווירה הרשמית במסעדה כוללת אף את המלצרים הלבושים מדים אחידים ומוקפדים.

מראקליס

מסעה ביתית בו אוכל יווני בכפר אגנטה. המסעדה לא רחוקה מהטברנה צומרקה ובה תיהנו מתפריט הכולל ממולאים, דגים, מנות חצילים, ירקות על הגריל, בשיר חזיר על פחמים ועוד.

באוטאזס

מסעדת באוטאזס (Boutzas) היא המסעדה הגדולה בכפר פרמנטה. המסעדה פתוחה לכל אורך שעות היום ובה תפריט מגוון ורחב. המסעדה נמצאת בסמוך לכיכר הכפר מאחורי הכניסה לבניין העירייה.

אטרס

מסעדת אטרס (Etheres) נמצאת במלון בכפר קטרקטיס. בעלת המסעדה היא זו שמבשלת מאכלים יווניים, כשבין היתר תוכלו ליהנות ממנת פתיתים בבשר.

פאפאס

במסעדת פאפאס תמצאו אוכל יווני אותנטי של אזור צומרקה. המסעדה נמצאת בכפר מלסורגי בכיכר הצופה לנוף מרהיב. לצד המסעדה ישנה זרימת מים בכל ימות השנה.

רוצים לדבר עם המומחים שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו

אותנו

כתבות

בנושא